1. Буквально пару слів про себе. Чим ти зараз займаєшся, де працюєш / вчишся?
Мене звуть Євген Берд, вдень я – приватний підприємець, а ночами пишу букви і роблю інструменти для каліграфії. Займаюся цим більше трьох років, але так і не вирішив на чому конкретно зупинитися – каліграфії, летерингу, дизайні або викладанні, тому займаюся всім потроху та завжди ставлю нові цілі.
Зазвичай, люди обирають один напрямок діяльності і у ньому вдосконалюються, але мені кожного дня хочеться чогось іншого, нового. Тому, нещодавно почав робити інструменти і чорнило для каліграфії. Я хочу створити можливість купувати якісний інструмент в нашій країні, а не тільки закордоном. А також вірю, що доступ до недорогих і якісних інструментів допоможе розвивати каліграфію в Україні.
![]() |
Євген має власну лінію інструментів та чорнил для каліграфів «Zenholders» |
2. З чого почалася твоя любов до каліграфії, як і чому вирішив, що хочеш займатися каліграфією?
Каліграфія – кінець довгого шляху від дизайну, типографіки, летерингу і навіть колекціонування. Мене завжди цікавив дизайн оточуючих речей, в тому числі літер.
Проте, спочатку я пов'язував зацікавленість з типографікою, яка вимагає мати хоча б базові знання з архітектури та мистецтва, знати закони ритмів та композицію. Тому мої перші спроби реалізувати ту ідеальну картинку, яку я мав у своїх думах, були не зовсім вдалі.
Але я продовжував практикуватися і використовував різні інструменти. І випадково знайшов у себе вдома стару ручку з пером. У неї було золоте гнучке перо, а нині гнучке перо – нечувана рідкість. Так я почав збирати ручки і намагався ними писати.
І для мене письмо справжнім пером – величезне задоволення і щось на зразок медитації. Всі ці дрібниці склалися докупи і привели мене до вивчення літер, летерінгу та каліграфії.
3. Продовж речення. Для мене каліграфія – не просто... , це...
Для мене каліграфія – не просто хобі, це можливість кожен день робити щось нове.
4. Ти – випускник базового курсу школи «Арт і Я». Як змінилася твоя професія / рід діяльності після його проходження?
На курсах я познайомився з багатьма хорошими людьми і побачив, як пишуть справжні майстри, але, мабуть, на той час я не був готовий – кількість необхідних годин для досягнення відчутних результатів лякала і в мене не було відчуття, що каліграфія це те, чому я готовий присвятити життя.
На мій погляд, найголовніше в курсах – не конкретні знання і навички, які ти отримуєш під час занять, а розуміння куди рухатися далі. До того ж, у порівнянні з іншими роботами, можна зрозуміти, що ти, можливо, робиш щось неправильно або що твої проблеми зовсім не унікальні.
![]() |
Робота Євгена на сторінках відомої книги Typism |
5. 20 серпня в школі «Арт і Я» в тебе перший майстер-клас з готики. Як ти прийшов до викладання та майстер-класів, що тебе до цього підштовхнуло?
Напевно, це якийсь природний процес, хоча я і довго не наважувався.
Зараз дуже багато людей, які самі нічого не вміючи намагаються вчити інших. Це погано, від цього страждають як школи, так і учні. Тому я дуже довго відмовлявся, коли пропонували, так як вважав, що ще не готовий. Але з цього року вже потроху почав проводити заняття і зрозумів, що пора.
Людей часто лякає обсяг інформації і складність пошуку відправної точки, коли незрозуміло, з якого боку підійти до проблеми. Але ж каліграфія це не тільки практика, це ще й пошук джерел, історичних документів, порівняння текстів різних епох та інших каліграфів. У це потрібно занурюватися кожен день в спробах знайти щось нове. Ось цей вічний пошук і рухає мене вперед – завжди буде щось, чого ти ще не знаєш. Я б хотів поділитися цим з іншими, не тільки знаннями, а й просто любов'ю до букв.
6. Чому саме готика? Чим вона тебе приваблює?
Як не дивно, але готика дуже пластична і сучасна. Багато рукописних шрифтів втратили свою актуальність або не витримують сучасних вимог типографіки і візуального оформлення, але фрактур використовували більше 500 років і можна сказати, що цей стиль письма еволюціонував.
Сьогодні це, напевно, найпопулярніший шрифт для плоского пера, і причин тому відразу кілька: по-перше, він дуже простий в освоєнні щодо деяких інших шрифтів; по-друге, сам фрактур вельми вільний за формою, в ньому немає традиційної строгості і замкнутості, тому його можна підлаштовувати під себе у багатьох аспектах. Ну і звичайно ж, він просто дуже круто виглядає :)
7. Готика – доволі специфічний стиль письма. Як цю класику може використати сучасний каліграф чи дизайнер?
Все впирається виключно в фантазію дизайнера і сміливість клієнта. Одним з найбільш частих запитів у мене є татуювання. Є відомі каліграфи (наприклад, Theosone), які займаються виключно цим. Але взагалі, це все стереотипи. Використовувати готику можна в будь-якому місці, де є букви або зображення: принти на футболки, логотипи, розпис людей, стін і машин, плакати, брендинг.
Якщо ж говорити про загальну користь, то будь-якому дизайнерові корисна каліграфія. Вона розвиває відчуття балансу і світлості тексту, розуміння композиції і будови графем, а все це – основи типографіки, яку ми використовуємо щодня. Письмо пером дає можливість зрозуміти, чому наші сьогоднішні літери виглядають саме так, а не інакше. Ну а для тих з нас, хто малює руками, каліграфія дає твердість лінії і вчить правильно тримати інструмент.
8. Роботами яких каліграфів, що створюють готику, ти надихаєшся?
З класиків не можна не згадати Германа Цапфа і Рудольфа Коха – великих каліграфів і друкарів минулого століття. Акаунтів в Інстаграм у них, на жаль, немає.
9. Декілька порад для тих, хто серйозно вирішив опанувати готику.
Спробувати! Дістати перо або навіть ручку (зараз є спеціальні ручки для каліграфії, якщо не маєте можливості писати пером та чорнилом) і спробувати писати будь що. А ще краще – знайдіть в інтернеті книги (або справжні стародавні манускрипти, вони усі безкоштовні) і повторюйте, пишіть, намагайтеся до тих пір, поки не почне виходити.
Відчуйте інструмент, як він лежить в руці і чи подобається вам їм писати. Якщо так, то можу привітати, це вже великий і важливий крок!
Згодом, раджу знайти когось, хто міг би вас направляти. Каліграфія – серйозне заняття, і займаючись неправильно можна нанести більше шкоди, ніж отримати користі.
Якщо неправильно тримати ручку або сидіти, може з’явитися біль в руках, якщо неправильно завчити форми, то потім текст наполегливо буде виходити кривим і доведеться довго виправляти свої помилки.
Але перш за все треба розуміти, що навчання займає не день і не два, це праця, яка окупається в залежності від того, наскільки ви стараєтеся і вкладаєте себе. Головне – ваша цілеспрямованість і наполегливість, а як робити правильно – я вам з радістю покажу, приходьте :)
![]()
10. Чи бачиш ти своє майбутнє в каліграфії і, якщо так, то які у тебе плани в розвитку?
Звичайно! Не знаю де саме, але мені тут подобається – у нас чудове ком'юніті, всі один одного поважають і люблять. Мені здається, рукописний текст в будь-якому вигляді: принт на футболку, логотип або весільне запрошення, завжди будуть цінуватися.
Люди давно вже не пишуть руками і нудьгують по всьому «справжньому». Через це у нас стало так багато всього «домашнього», зробленого своїми руками. Літери – не виняток, вони живі, справжні, і людям цього не вистачає в світі однакових нудних написів.
Планів завжди мільйон – хочеться ділитися знаннями та обмінюватися досвідом, робити речі, за які буде не соромно; розвивати особисті навички і каліграфію в цілому. Якщо ми говоримо про «зараз», то я б хотів зробити свою лінію речей з принтами - футболки, чашки, якісь подарунки, листівки. Також у нас з творчими друзями є плани відкрити свою дизайн студію, і мені здається каліграфія та леттеринг були б непоганим і нестандартним доповненням цієї ідеї.